Francuska Inicjatywa na Pomorzu


W poniedziałek 25 marca 2024 r. odbyło się wyjątkowe seminarium „Rynek francuski – odkryjmy nowe możliwości”, zorganizowane przez Agencję Rozwoju Pomorza S.A. Pan Alain Mompert, Konsul Honorowy Francji na Pomorzu, miał zaszczyt i przyjemność otworzyć to wydarzenie, które zgromadziło grono ekspertów z bogatym doświadczeniem. Spotkanie to stanowiło niepowtarzalną okazję do wymiany spostrzeżeń oraz zdobycia wartościowej wiedzy. Nie brakowało inspirujących rozmów, a wystąpienia Pani Urszuli Majorkiewicz, Dyrektor Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji oraz Pani Katarzyny Matuszak-Dzierżyńskiej, Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza, z pewnością wzbogaciły debatę.

Francuski okręt obrony przeciwminowej FS THETIS zacumował w porcie w Gdyni. Wydarzenie to stanowiło nie tylko okazję do wzmocnienia interoperacyjności między Marine nationale a Marynarką Wojenną RP, lecz również upamiętnienie braterstwa broni oraz przyjaźni francusko-polskiej. Z tej okazji dnia 25 marca odbyła się uroczysta ceremonia złożenia wieńców kwiatowych przy pomniku na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku w asyście 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której bardzo dziękujemy za uświetnienie ceremonii swoją obecnością.

Do Gdyni przyjechała również wyjątkowa delegacja z francuskiego liceum Lycée polyvalent Simone Veil w ramach programu Erasmus+ celem poznania polskiego systemu oświatowego. Jej pobyt w Gdyni stworzył możliwość nawiązania nowych kontaktów międzyuczelnianych i kulturowych. We wtorek 26 marca francuska kadra wraz z Panem Konsulem zostali ciepło przyjęci w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni przez Dyrektor Liceum, Panią Elżbietę Zarębę, oraz nauczycieli języka francuskiego. Spotkanie to odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze.

Po zwiedzeniu Konsulatu Honorowego Francji w Gdyni, odbyło się spotkanie w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, gdzie delegacja wraz z Panem Konsulem zostali serdecznie przyjęci przez Prorektora ds. Kształcenia, prof. UMG dr hab. Sambora Guze.

Kolejne miłe spotkanie miało miejsce 27 marca w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni razem z Dyrektor, Panią Bogusławą Flisykowską, i nauczycielami języka francuskiego.

Dzień zakończył się wizytą w Ecole maternelle et Primaire Trójmiasto i w Szkole Podstawowej nr 13 w Gdyni, delegacja z Lycée polyvalent Simone Veil mogła uczestniczyć w lekcji francuskiego i doświadczyć rozwijającej się przyjaźni francusko-polskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim placówkom za możliwość spotkania, ciepłe przyjęcie i wyjątkowe doświadczenia.