Wizyta Ambasadora w Gdańsku


Ambasador Frédéric Billet udał się do Gdańska 9 maja 2022 r., aby wspólnie z diasporą ukraińską, władzami lokalnymi i zespołem Europejskiego Centrum Solidarności świętować Dzień Europy. Z tej okazji wziął udział w debacie publicznej na temat solidarności europejskiej w kontekście wojny na Ukrainie.

Ambasador Frédéric Billet udał się do Gdańska, aby uczcić Dzień Europy w duchu solidarności, która cechowała współpracę francusko-polską w czasach „Solidarności”, w ramach kontynuacji konferencji z 10 grudnia 2021 r. Swoją wizytę rozpoczął od spotkania z członkami Centrum Informacji i Koordynacji „Dla Ukrainy Razem – Для України Разом”, utworzonego w Europejskim Centrum Solidarności 25 lutego 2022 r. w celu niesienia pomocy humanitarnej i psychologicznej Ukraińcom, którzy znaleźli schronienie w Gdańsku, ale także bezpośrednio na Ukrainie. Ambasador, któremu towarzyszyli radca polityczny Anna Cherner-Drieux i konsul honorowy Francji na Pomorzu Alain Mompert, rozmawiał następnie z dyrektorem Basilem Kerskim i przedstawicielami diaspory ukraińskiej na temat ich potrzeb i oczekiwań, zwłaszcza w zakresie pomocy humanitarnej.

 Leva Zakharchyshyna, byłego Konsula Ukrainy w Gdańsku, a aktualnie Koordynatora Centrum „Dla Ukrainy – razem”,

Następnie Frédéric Billet spotkał się z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska, aby omówić bieżące tematy europejskie i międzynarodowe oraz wyzwania związane ze współpracą między Gdańskiem a Francją.

Wieczorem ambasador wziął udział w debacie „Sprawdzian europejskiej solidarności” zorganizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku we współpracy z Fundacją im. Arkadiusza Rybickiego i portalem miejskim gdansk.pl. Rozmowa Frédérica Billeta, Basila Kerskiego, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, oraz profesorów Aleksandra Halla i Marty Koval dotyczyła wyzwań francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich.

Obejrzyj wideo :