TRÓJMIEJSKIE RELACJE POLSKO-FRANCUSKIE UMOCNIONE


WIZYTA FRANCUSKIEGO SEKRETARZA STANU NA POMORZU

W ramach swojego dwudniowego pobytu w Polce, francuski sekretarz stanu ds. europejskich, Pan Clément Beaune złożył we wtorek 9 marca 2021 wizytę na Pomorzu.

Podczas wizyty Sekretarzowi towarzyszył Ambasador Francji w Polsce Pan Frédéric Billet, europejska deputowana Pani Irene Tolloret, deputowany Pan Frederic Petit, Dyrektor Departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych, Pan David Cvach, Konsul Honorowy Francji na Pomorzu, Pan Alain Mompert, doradczyni ministra ds. parlamentarnych i instytucjonalnych, Pani Hélèna Robyn, doradczyni ds. politycznych Ambasady Francji, Pani Anna Cherner-Drieux, doradczyni ds. komunikacji, Pani Matylda Brzezińska oraz przedstawiciele prasy.

Gdańsk. Clément Beaune, Sekretarz stanu ds. Europejskich w Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej odwiedził Europejskie Centrum Solidarności.

WIZYTA W ECS I ZWIEDZANIE GDAŃSKA – MIASTA HUMANIZMU

Podczas pobytu w Trójmieście Minister odwiedził Europejskie Centrum Solidarności, które określił mianem „żywego symbolu wolności i solidarności”. W muzeum Minister został przywitany przez gospodarza spotkania w ECS, dyrektora muzeum – Pana Basila Kerskiego, który oprowadził Ministrowa po muzeum i przedstawił ekspozycję poświęconą historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. Minister został przyjęty przez dyrekcję i zespół muzeum w sposób nadzwyczaj serdeczny i profesjonalny.

Gdańsk.Clément Beaune, Sekretarz stanu ds. Europejskich w Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej odwiedził Europejskie Centrum Solidarności.

Następnie miało miejsce spotkanie sekretarza z Prezydent Miasta Gdańsk, Panią Aleksandrą Dulkiewicz, która również uczestniczyła w zwiedzaniu muzeum.  Po wspólnej rozmowie, Minister wraz z Prezydent wspólnie złożyli kwiaty na grobie, zmarłego w wyniku zamachu, prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Minister miał również okazję zwiedzić Gdańsk,

którego historię w niezwykle ciekawy i dynamiczny sposób przybliżyła mu lokalna przewodniczka Pani Anna Kempka.  Na swoim portalu Twitter Minister określił miasto Gdańsk jako „wierne swojej tradycji otwartości i humanizmu : miasto dumne i wolne”.

Gdańsk.Clément Beaune, Sekretarz stanu ds. Europejskich w Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej odwiedził Europejskie Centrum Solidarności.

Warto podkreślić, że Francja jest obecna w gdańskiej kulturze od lat. Mający miejsce w latach 2017-18 sezon francuski w Operze w Gdańsku był okazją do przybliżenia francuskiej kultury polskim odbiorcom. Na przestrzeni ostatnich lat w Gdańsku miało również miejsce wiele związanych z Francją wystaw, spotkań naukowych i innych inicjatyw. Z kolei utworzony w 1996 roku Gdański Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego od lat działa na rzecz rozwoju nauczania języka francuskiego w regionie oraz promocji myśli francuskiej w polskim środowisku naukowym. W ramach Uniwersytetu Gdańskiego funkcjonuje również Szkoła Prawa Francuskiego. Trójmiejskie uczelnie wyższe z zaangażowaniem biorą udział w wymianach studenckich faworyzujących wzajemną współpracę naukową. Każdego roku liczni studenci z Francji odwiedzają Trójmiasto w ramach programu Erasmus.   W dodatku, tutejszy gdański zespół Alliance Française od lat promuje francuski język i kulturę.

TRÓJMIASTO UMACNIA DOBRE RELACJE Z FRANCJĄ

W ramach wizyty na Pomorzu, Pan Clement Beaune spotkał się również z Wiceprezydent Gdyni ds. Gospodarki – Panią Katarzyną Gruszecką-Spychałą, z Dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni – Panem Igorem Michalskim, z Dyrektor festiwalu Sopot Literacki – Panią Joanną Cichocką-Gula, oraz z dyrektorem Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego – Panem Władysławem Zawistowskim. Ich wspólna dyskusja dotyczyła sposobów rozwoju w dziedzinie gospodarki i kultury w kontekście pandemii. Spotkanie było również okazją do umocnienia znakomitych relacji polsko-francuskich pomorskich miast i instytucji z Francją.

W kwestii stosunków Pomorza z Francją, należy wymienić liczne placówki i instytucje działające od lat na rzecz umacniania wspólnych relacji. Należy podkreślić wkład Pana Alain Mompert, który od 2016 roku pełni funkcję Konsula Honorowego Francji na Pomorzu. Jest on pomysłodawcą i dyrektorem gdyńskiego francuskojęzycznego przedszkola i szkoły Ecole Maternelle et Primaire, które prowadzi od 2001 roku. W lutym 2016 roku Konsul otrzymał z rąk ambasadora Francji w Polsce Order Palm Akademickich . Doceniono w ten sposób jego pracę na rzecz rozwoju nauczania języka francuskiego w Gdyni, przy wielkim zaangażowaniu na rzecz wspólnoty francuskiej. Od roku 2016, Konsul wraz z małżonką czynnie angażują się w organizację polsko-francuskiej gali charytatywnej: Grand Gala de Charité.

Z kolei Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni od lat prowadzi klasy dwujęzyczne z językiem francuskim. Ponadto dyrektor placówki – Elżbietę Zarębę wyróżniono Orderem Palm Akademickich. Ogrom pracy na rzecz promowania francuskiej kultury w Gdyni wkłada również gdyński oddział Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Dzięki polsko-francuskiej współpracy możliwe było też wystawienie musicalu „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Inicjatorem spektaklu był Dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni – Pan Igorem Michalskim. Produkcja ta była polską wersją słynnego francuskiego spektaklu pod tym samym tytułem, który swoją premierę miał w 1998 roku w Paryżu. Gdyńską premierę przygotował ten sam zespół twórców, m.in. Riccardo Cocciante jako autor muzyki i reżyser Gilles Maheu. Spektakl w Teatrze Muzycznym obejrzało niemal 186 tys. widzów.

Należy również wyróżnić festiwal Sopot Literacki, promujący kulturę i literaturę zagraniczną pośród polskich czytelników. W roku 2018, siódma edycja, była poświęcona literaturze frankofońskiej. Festiwal gościł w Sopocie wielu znanych i ważnych pisarzy m.in. Alain Mabanckou, Pierre Lemaitre, jak również Edouard Louis. Promocja francuskiej literatury była również okazją do podjęcia dyskusji na tematy ważne i uniwersalne. Jak podkreśliła dyrektor festiwalu – Pani Joanna Cichocką-Gula „Rok 2018 przynosi wiele pytań […] Wracają pytania o granice wolności „człowieka i obywatela””.

Tak jak podczas festiwalu w roku 2018, kwestie praw człowieka były kluczowym tematem spotkań podczas tegorocznej wizyty francuskiego Ministra, wykazał również szczególne zainteresowanie polską historią . Pod koniec wizyty francuski Sekretarz stanu oznajmił, że nie jest to jego ostatnia wizyta na Pomorzu.